آشنایی با فرش ایرانی

تاریخچه فرش ایرانی + انواع فرش ایرانی

تاریخچه فرش ایرانی و آشنایی با نقوش و نماد ها

فرش ایرانی یکی از نمادهای اصالت و فرهنگ قدیمی کشور ما است. این فرش از دیرباز مورد توجه مردم دنیا بوده است. فرش بافی یکی از هنر هایی است که هیچ قوم و ملتی به اندازه ایرانی ها در زمینه آن، حرفی برای گفتن ندارند.

هر طرح ونمادی که روی تار به تار فرش بافته می‌شود دارای نماد و نشانی است و کمتر فرش بافی می‌بینید که از نقشه خاصی بدون نماد و.. تبعیت کند. در این مقاله قصد داریم شما را با تاریخچه فرش ایرانی اشنا کنیم و همچنین به آشنایی با انواع فرش ایرانی و نقوش و نماد های مختلف فرش ها دعوت کنیم. در صورت تمایل به نوشته های جالب دیگر به سایت ژاوک مراجعه کنید.

تاریخچه فرش ایرانی

در سال ۱۹۴۹ میلادی قدیمی ترین فرش بافته شده با گره و.. کشف شد که پازیریک نامیده شده است. طبق تحقیقات انجام شده پازیریک به عنوان یک پوشش برای اسب استفاده می‌شد. نقش ها و نماد های موجود پازیریک با نقش ها و نماد های دوره هخامنشیان تطابق داشت و به همین علت بسیاری از پژوهشگران معتقدند که مبدا و سرزمین سازنده این فرش چند هزار ساله ایران است. با این کشف بسیاری از مردم فکر می‌کنند مبدا فرش بافی در جهان، ایران بوده و اولین بافندگان فرش ایرانی بوده اند.

اگر نگاهی به سالنامه چینی سوئی سو بیندازیم می‌بینیم که فرش ایرانی به عنوان یکی از کالاهای وارداتی نفیس به چین در دوره ساسانیان ثبت شده است.مدارک زیادی به قدیمی بودن تاریخچه فرش ایرانی و فرش بافی در ایران گواهی می‌دهند. مثلا کنت کروشا، باستان شناس اروپایی نوشته است: در تاریخ عهد باستان ایران به دوره‌ای برمی‌خوریم که در آن تخت جمشید توسط اسکندریون به آتش کشیده می‌شود و فرش‌های مجلل و باشکوه هخامنشیان در آتش می‌سوزد.

  قالیشویی پارک وی

یا رودنکو می‌گوید: اسکندر جلوی تخت شاهی خود فرش‌هایی ظریف‌بافت، اما پرگوشت پهن می‌کرده است. برای یافتن آگهی های قالیشویی شمال تهران می توانید به وب سایت ژاوک (درج آگهی رایگان) مراجعه کنید.

آشنایی با نقوش و نمادهای فرش

هر نقش، کلمه و.. از طرف انسان می‌تواند حامل یک پیام بوده باشد. وقتی یک نقش خاص چند مرتبه و با یک مفهوم به کار برده شود تبدیل به نماد می‌شود. مثلا گفته می‌شود خورشید نماد بخشندگی و امید و زندگی است. قرار است در ادامه به آشنایی با نقوش و نماد های فرش بپردازیم. نماد های فرش یکی از چیزهایی است که بسیار زیاد از محیط زندگی و شرایط اجتماعی و … حاکم بر جامعه در زمان بافت فرش، تاثیر می‌پذیرد.

طرح ترنج

ترنج یک طرح کلی است که ممکن است از هر طرح ریز دیگری تشکیل شود. مثلا به هم پیوستن گل و برگ های وسط فرش یک ترنج زیبا را به ما تحویل دهد. ترنج ممکن است نقشی از یک حوض یا یک نوع گل نیز باشد. معانی هر ترنج با ریز نقش ها ممکن است متفاوت باشد. اگر به طور کلی ترنج را در نظر بگیریم، می‌شود گفت ترنج نماد خورشید است و خورشید هم نماد حیات و گرمابخشی و..ترنج معمولا در فرش ها همراه لچک می‌آید. لچک ها در چهار گوشه فرش قرار گرفته و یک فرش زیبا را تشکیل می‌دهند. شستشوی فرش و موکت در اکثر قالیشویی ها انجام می شود. در وب سایت ژاوک انواع آگهی های شستشوی فرش و موکت موجود می باشد.

فرش ایرانی طرح ترنج
فرش ایرانی طرح ترنج

طرح های عشایری

این نقوش از قدیمی ترین و اصیل ترین نقوش فرش می‌باشند. مردم عشایر و روستایی با الهام از طبیعت اطراف خود و شیوه زندگی خویش طرح های ماندگاری خلق کردند. این طرح ها بیشتر شامل حیوانات اهلی مثل بز و.. و همچنین طرح های هندسی می‌شود. مثلا بز در اساطیر ایرانی نماد باران خواهی است، ماهی مامور نگهبانی از درخت زندگی است و مثلا مار نگهبان مردم در برابر نیروهای بد و اهریمنی است. انواع آگهی های قالیشویی غرب تهران در سایت ژاوک (درج آگهی رایگان) موجود می باشد که شما می توانید قالیشویی دلخواه خود را انتخاب کنید.

  قالیشویی میرداماد

نقوش عشایری معمولا به دو دسته دسته بندی می‌شوند.

  • نقوشی که جذب کننده خیر و برکت است.
  • نقوشی که موجب دوری نیروهای شیطانی و بد می‌شوند.

در ژاوک می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره فرش و دیگر موضوعات جذاب دیگر بدست بیاورید. ژاوک یک سایت نیازمندی های رایگان است که علاوه بر همه مطالب مفید و جذابی که منتشر می‌کند، به رشد کسب و کارها هم کمک کرده و تبلیغات اینترنتی رایگان انجام می‌دهد.

فرش ایرانی طرح های عشایری
فرش ایرانی طرح های عشایری

نقوش شکار

این نقوش جزو زیاترین و ظریف ترین طرح های ممکن است که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می‌کند. در این طرح معمولا پهنه ای از دشت به تصویر قالی کشیده می‌شود که حیوانات وحشی در آن حضور داشته و شکارچیانی که اغلب حاکم و دولتمند بوده اند با تیر و کمان در پی شکار آن ها هستند. این نقوش درقدیم بیشتر رواج داشته و نماد حرفه ای است که به قدمت حیات بشر است. در ابتدا که بشر برای رفع گرسنگی به شکار رو آورده بود، بعد از رونق کشاورزی و.. باز هم این حرفه رها نشد و افراد برای امرار معاش، و یا شاهان برای تفریح دنبال این کار بوده اند. انواع آگهی های تبلیغاتی قالیشویی را می توانید در سایت ژاوک به صورت رایگان ثبت کنید.

فرش ایرانی طرح شکار
فرش ایرانی طرح شکار

نقش محراب

یکی دیگر از نقش های قدیمی و اصیل فرش های ایرانی، محراب است. محراب به معنی محل ارتباط جهان مادی با جهان ملکوتی است. شاید تصور کنید که محراب بعد از دوره ورود اسلام به ایران طراحی و اجرا شده است. در صورتی که زرتشتیان قبل از اسلام نیز مکانی به اسم محراب برای عبادت داشته اند. استفاده از محراب بعد از اسلام رونق بیشتری داشت و اکنون فرش هایی قدیمی با طرح محراب در سرتاسر موزه های معروف لندن و.. نگهداری می‌شوند. پاک کردن لکه چای و قهوه از روی فرش یکی از مطالب جالب و مرتبط با این مقاله در سایت ژاوک می باشد که می توانید آن را نیز مطالعه کنید.

فرش ایرانی نقش محراب
فرش ایرانی نقش محراب

طرح درخت

اکثر طرح هایی که از درخت بر قالی بافته می‌شود درواقع نمایانگر درخت زندگی است. این طرح با تنه ای از پایین فرش آغاز و با برگ و بار پر پشت تا گوشه های بالای فرش می‌رود. درخت زندگی از قدیم در باور ایرانی ها به معنای برکت و باروری است. همچنین در برخی باورها گفته می‌شود که درخت زندگی نامیرا است و به بقیه رخت ها هم زندگی می‌بخشد. اغلب این درخت شاخه های زیادی دارد و حیواناتی نیز در اطراف آن دیده می‌شود.حیوانات یا نماد آب و هوای خوب و بهاری اند، و یا نگهبانان درخت هستند. برای پیدا کردن آگهی قالیشویی و تبلیغات قالیشویی می توانید به سایت ژاوک مراجعه و آگهی خود را به صورت رایگان ثبت کنید.

فرش ایرانی طرح درخت
فرش ایرانی طرح درخت

هر آنچه می خواهید را در ژاوک جستجو کنید…

اگر به فرش علاقه دارید و دوست دارید مطالب مفید و جذاب بیشتری بخوانید، ژاوک یک انتخاب عالی برای درج آگهی رایگان و تبلیغ کسب و کار شما است. انواع مطالب دیگر مثل کاربرد فرش در دکوراسیون داخلی، نحوه نگهداری و شستشو و قالیشویی فرش و.. در ژاوک پیدا می‌شود. آشنایی با نمادهای هر فرهنگ موجب حفظ آن فرهنگ و حفظ اصالت آن می‌شود. قالیشویی هشتگرد ارائه دهنده انواع خدمات شستشوی فرش و مبل شویی می باشد که آگهی خدمات این قالیشویی در سایت ژاوک موجود می باشد.

  ۵ روش پاک کردن لکه خودکار و جوهر از روی مبلمان

قدیمی ترین فرش ایرانی در چه سالی بافته شد؟

قدیمی ترین فرش ایرانی در سال ۱۹۴۹ میلادی بافته شده است که در این مقاله از ژاوک (وبسایت درج آگهی رایگان) می توانید آن را مطالعه نمایید.

چند نوع فرش ایرانی داریم؟

فرش ایرانی انواع مختلفی مانند طرح ترنج، عشایری،‌شکار، محراب و طرح های متفاوتی دارد که در این مقاله از سایت ژاوک (وبسایت درج آگهی رایگان) می توانید با آنها بیشتر آشنا شوید.

چقدر از این مقاله راضی بودید؟

به این مقاله رای دهید!

میانگین آرا 4.7 / 5. تعداد آرا: 6

تا کنون امتیازی داده نشده است.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

سمپاشی مگس

سمپاشی مگس

سمپاشی مگس تضمینی سمپاشی مگس به فرآیندی اطلاق می شود که در آن از سموم شیمیایی یا حشره کش ها برای از بین بردن مگس

قالیشویی میرداماد

قالیشویی میرداماد

قالیشویی میرداماد با کیفیت تضمینی قالیشویی میرداماد به عنوان یکی از قالیشویی‌های معتبر در این منطقه، دارای ویژگی‌های متعددی است که آن را از سایر

سمپاشی کنه

سمپاشی کنه

سمپاشی کنه با قیمت مناسب کنه ها موجوداتی ریز و شبیه به عنکبوت هستند که در محیط های مختلف از جمله منازل، حیاط ها، جنگل

قالیشویی تهرانپارس

قالیشویی تهرانپارس

بهترین قالیشویی در تهرانپارس قالیشویی تهرانپارس به دلیل ارائه خدمات با کیفیت و قابل اعتماد به مشتریان خود، محبوبیت زیادی پیدا کرده است. قالیشویی تهرانپارس

سمپاشی شپش

سمپاشی شپش

سمپاشی شپش تضمینی سمپاشی شپش روشی برای از بین بردن شپش و تخم شپش (معروف به رشک) با استفاده از سموم شیمیایی است. سمپاشی معمولاً