آشنایی با تاریخچه فرش تبریز + طرح های فرش تبریز

آشنایی با تاریخچه فرش تبریز + طرح های فرش تبریز

یکی از سوغاتی های کشورمان برای دیگر کشورها همین فرش ایرانی است. همه جای دنیا فرش را با ایران می‌شناسند و فرش ایرانی شهرتی جهانی دارد. حتی نقل های گوناگونی وجود دارد که قدیمی ترین فرش کشف شده، پازیریک را اقوام ایرانی بافته اند. پازیریک قدیمی ترین فرش کشف شده در جهان است که در گور یک فرمانروای سکایی کشف شد. در ادامه با تاریخچه فرش تبریز و انواع فرش تبریز آشنا خواهید شد.

تاریخچه فرش تبریز

بین فرش های ایرانی نیز برخی فرش ها مرغوب تر هستند. این مرغوبیت هم در بافت و هم در جنس فرش به چشم می‌آید. فرش تبریز یکی از مرغوب ترین و مشهورترین نوع فرش نه تنها در ایران بلکه در کل جهان است. به طوری که شورای جهانی صنایع دستی شهر تبریز را شهر جهانی بافت فرش معرفی کرده است. هنر فرش بافی در این شهر قدمتی چند صد ساله دارد و به دوران صفویه بر می‌گردد.

وب سایت ژاوک ارائه دهنده انواع آگهی قالیشویی در سراسر مناطق تهران می باشد هم چنین می توانید برای تبلیغات قالیشویی در سایت ژاوک ثبت نام کنید و به صورت رایگان آگهی خود را درج کنید.

آشنایی با تاریخچه فرش تبریز + طرح های فرش تبریز
تاریخچه فرش تبریز

آشنایی با تاریخچه فرش تبریز

فرش های تبریز معمولا با دو جنس ابریشم و پشم بافته می‌شود و مشخصه کلی آن ها این است که دارای پرز کوتاه تری نسبت به بقیه فرش های دستباف هستند. بنابر این از بقیه فرش های دستبافت سبک تر هستند. همچنین به دلیل طیف گسترده ای از رنگ های بسیار خاص ، از جمله قرمز سنگین و آبی تیره و رنگ های زرد واستخوانی محبوبیت خاصی دارند.

گره ترک و گره فارسی دو نوع گره در بافت قالی هستند. بافندگان تبریزی معمولا در بافت قالی از گره ترک استفاده میکنند به همین دلیل فرش های تبریز از قوام و نظم خوبی برخوردارند.
شاید جالب باشد که بدانید در فرش های دستبافت تبریز از رنگ های مرغوبی استفاده شده که باعث می‌شود با گذشت زمان و پا خوردن بیشتر فرش، رنگ ها ملایم تر و زیبا تر شوند و چشم نوازی خاصی داشته باشند. به خاطر همین است که بسیاری از افراد طرفدار فرش های قدیمی اند.

  قالیشویی در رسالت

آشنایی با طرح های فرش تبریز

یکی از دلایل شهرت فرش تبریز مهارت بافنده های آن است. بافت منظم فرش های تبریزی به دلیل قلاب های کوچک و ظریف و همچنین مهارت بالای بافندگان آن است. بافنده های تبریز به سرعت بالا وظریف کاری در بافت مشهوراند و معمولا از طرح های مشخصی استفاده می‌کنند که به طرح های قالی تبریزی معروف است. در ادام این مقاله طرح های فرش تبریز را باهم بررسی می کنیم.

طرح سالاری

طرحی از فرش است که توسط استاد سالاری طراحی شده است. اکثر فرش های سالاری در رنگ های تیره تولید شده اند. اگر قصد خرید فرش تیره را دارید پیشنهاد می‌کنم فرش سالاری را تهیه کنید. فرش سالاری به دو دلیل گران ترین فرش تبریز است، اول اینکه طراح این فرش ها استاد سالاری است که یکی از مشهورترین طراحان فرش است. دوم اینکه در این نوع فرش ها از ابریشم زیادی استفاده می‌شود، معمولا فرش های سالاری در قسمت چله، حاشیه دور فرش ، گاهی متن وسط کار، داخل ترنج، و همه گل ها و قاب های آن از ابریشم است.

آشنایی با انواع طرح های فرش تبریز کمک می‌کند هنگام خرید، بهترین انتخاب را داشته باشید. مشخصه سالاری بودن یک فرش این ااست که در زمینه فرش (نه در گل و…) از دو رنگ استفاده می‌شود، در این نوع فرش، رنگ های مشکی ، سرمه ای ، آبی و فیروزه ای و سبز زیاد استفاده می‌شود. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با انواع فرش ایرانی، مقاله تاریخچه فرش ایرانی را نیز مطالعه نمایید.

طرح هریس

هریس ابتکار مردم آذربایجان است. ارتفاعات و زندگی در مناطق سردسیر باعث شده مردم این نواحی دست به طراحی فرش هریس بزنند. فرشی که پرز های بلندی دارد و مناسب این نواحی است تا در فصول سرد سال خانه را گرم نگه دارد. هریس برگرفته از فرهنگ مردم این منطقه است و طرحی اصیل و سنتی دارد. البته با گذشت زمان مردم تبریز این فرش را مانند دیگر فرش های دست بافت تبریز با بافت و پرز های بسیار کوتاه بافته و زمینه آن را با سه رنگ مسی، کرم و مشکی تشکیل می دهند.

  سمپاشی موریانه

چیزی که موجب شهرت بی‌نظیر این فرش و بافندگان توانمند فرش های تبریز شده، نوع بافت ظریف بافندگان و سلیقه کم نظیر آنان در انتخاب رنگ ها و طرح ها است. همچنین می توانید بهترین قالیشویی هشتگرد و بهترین قالیشویی شمال تهران را نیز در سایت ژاوک جستجو نمایید.

فرش تبریز
تاریخچه فرش تبریز

طرح ماهی

یکی دیگر از طرح های مورد استفاده بافنده های تبریزی، طرح ماهی است. این طرح با معماری و دکوراسیون مدرن همخوانی بیشتری دارد و معمولا در خانه هایی بادکوراسیون مدرن استفاده می‌شود. این طرح بسیار زیبا در دو تراکم 40 رج و 50 رج بافته می‌شود. بخاطر رنگ و لعاب زیبایی که در این فرش ها به کار می‌رود، همچنین بخاطر مقدار بسیار کم ابریشم(نزدیک به صفر) این فرش مناسب پا خوردن مداوم و استفاده در راهروها و اتاق ها و… است.فرش هایی با طرح ماهی قیمت پایینتری دارند و با دو ماده اولیه ساخته می‌شوند، پشم دباغی و پشم مرینوس.

پشم دباغی کیفیت بسیار پایینی دارد و صرفا برای صرفه اقتصادی ساخته می‌شود، پیشنهاد می‌کنم به هیچ وجه فرشی با پشم دباغی نخرید. نوع دوم پشم مرینوس است که بسیار باکیفیت و مرغوب است و گزینه مناسبی برای خرید است. خود فرش ماهی طرح های مختلفی دارد که می‌توان به کمال الملک، (که معروف ترین و قدیمی ترین طرح آن است) معراج و موج مهر اشاره کرد.

فرش گل ابریشم

در این نوع فرش در گل و برگهای فرش به جای پشم، ابریشم به کار می‌رود. ابریشم در فرش باعث جلوه بیشترآن میشود و با نگاه کردن به آن با وجود شلوغی طرح فرش، چشم از نگاه کردن به آن خسته نمی‌شود. بافندگان تبریزی به دلیل ظرافتی که به آن مشهور هستند، فرش های گل ابریشم را بهتر از مناطق دیگر می‌بافند. تاریخچه فرش تبریز نشان می‌دهد این طرح از زمان های دور بافته می‌شده است.

شما مشترین عزیز می توانید بهترین قالیشویی غرب تهران را در سایت ژاوک وب سایت درج آگهی رایگان را به راحتی پیدا کنید با ما همراه باشید.

فرش خطیبی

خطیبی از فرش های بسیار زیبا و اصیل دستبافت تبریز است. این فرش با رنگ های متنوع و زیبایی که دارد می‌تواند جلوه ای خاص به خانه ها ببخشد. در بافت این فرش از ابریشم و پشم مرینوس استفاده می‌شود.

  قالیشویی آنلاین در تهران

طرح علیا

یکی دیگر از طرح های زیبای بافته شده در تبریز است که در اروپا طرفداران زیادی دارد. این فرش با رنگ های زیبا، روشن و دلفریبی که دارد مناسب عروس خانم ها است.

نحوه نظافت و نگهداری از مبلمان در فضای داخلی و خارجی خانه از دیگر مقالات مفید و کاربردی سایت ژاوک می باشد که می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

آشنایی با تاریخچه فرش تبریز
آشنایی با تاریخچه فرش تبریز

طرح های فرش تبریز

نامی، گنبد و گلستان دیگر طرح هایی هستند که مورد توجه بافندگان تبریزی بوده و فرش هایی بی نهایت زیبا از روی آنان بافته می‌شود. آشنایی با تاریخچه اشیاء و هنرهای ملی مثل تاریخچه فرش تبریز به حفظ اصالت و فرهنگ کمک زیادی می‌کند. امیدواریم با این مقاله به خوبی با تاریخچه فرش تبریز و طرح های فرش تبریز آشنایی پیدا کرده باشید. لازم به ذکر است که به دلیل ظرافت و کیفیت خاص و بالای فرش های تبریز،‌برای نظافت و شستشو نیاز به قالیشویی اصولی و حرفه ای دارند.

برای دیدن مقالات جالب و مفید دیگر به وبلاگ ژاوک مراجعه کنید. ژاوک یک سایت نیازمندی ها است که بصورت رایگان درج آگهی های شما را بر عهده میگیرد. در این سایت می‌توانید تبلیغ کسب و کار خود را بصورت رایگان انجام دهید. همه میدانیم که تبلیغات اینترنتی چه نقش بزرگی در تبلیغ کسب و کار و پیشرفت آن بر عهده دارند، پس به ژاوک سر بزنید و از خدمات درج آگهی رایگان آن استفاده کنید.

وجه تمایز فرش تبریز با دیگر فرش ها چیست؟

بافت و جنس فرش تبریز کاملا متمایز با دیگر فرش هاست. فرش تبریز یکی از مرغوب ترین و مشهورترین نوع فرش نه تنها در ایران بلکه در کل جهان است. به طوری که شورای جهانی صنایع دستی شهر تبریز را شهر جهانی بافت فرش معرفی کرده است. برای آشنایی بیشتر با تاریخچه فرش تبریز حتما این مقاله را مطالعه نمایید.

فروش تبریز در چند نوع بافته می شود؟

معمولا فرش های تبریز با دو جنس ابریشم و پشم بافته می‌شود. در این مقاله تاریخچه فرش تبریز سایت ژاوک (درج آگهی رایگان) به طور کامل به بررسی این موضوع پرداخته ایم.

چقدر از این مقاله راضی بودید؟

به این مقاله رای دهید!

میانگین آرا 4.5 / 5. تعداد آرا: 10

تا کنون امتیازی داده نشده است.

اشتراک گذاری:

این پست دارای یک نظر است

  1. Avatar
    امیر

    مقاله جالبی بود. فرش تبریز واقعا زیبا و خاصه

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

سمپاشی مگس

سمپاشی مگس

سمپاشی مگس تضمینی سمپاشی مگس به فرآیندی اطلاق می شود که در آن از سموم شیمیایی یا حشره کش ها برای از بین بردن مگس

قالیشویی میرداماد

قالیشویی میرداماد

قالیشویی میرداماد با کیفیت تضمینی قالیشویی میرداماد به عنوان یکی از قالیشویی‌های معتبر در این منطقه، دارای ویژگی‌های متعددی است که آن را از سایر

سمپاشی کنه

سمپاشی کنه

سمپاشی کنه با قیمت مناسب کنه ها موجوداتی ریز و شبیه به عنکبوت هستند که در محیط های مختلف از جمله منازل، حیاط ها، جنگل

قالیشویی تهرانپارس

قالیشویی تهرانپارس

بهترین قالیشویی در تهرانپارس قالیشویی تهرانپارس به دلیل ارائه خدمات با کیفیت و قابل اعتماد به مشتریان خود، محبوبیت زیادی پیدا کرده است. قالیشویی تهرانپارس

سمپاشی شپش

سمپاشی شپش

سمپاشی شپش تضمینی سمپاشی شپش روشی برای از بین بردن شپش و تخم شپش (معروف به رشک) با استفاده از سموم شیمیایی است. سمپاشی معمولاً